sağ kule reklam alanı

Aydındere Haber Giresun Haber Karadeniz Haber

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
ALİŞANOĞULLARI
Bu haber 5695 kez okundu. | Kategori : GÜNDEM
Haberin Tarihi :   04 Kasım 2021 - 08:57

"Türkiye Kardeşlik Platformu” tanıtım toplantısı yapıldı

Büyüt
Küçült
Türkiye Kardeşlik Platformu” tanıtım toplantısı

 Mardin Kızıltepe'de MTDF ev sahipliğinde "Kardeşlik Platformunun tanıtıldığı kahvaltılı bir toplantı 31.10.2021 tarihinde gerçekleşti. Başkan Prof.Dr.Naki erdemir " Değerli kardeşlerim ben yaşanan olayları, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, teknolojik, İslami ve insani olarak uzunca anlatmayacağım. Dünyada ve Türkiye’de olanları hep beraber müşahede ediyoruz. Çünkü bu hayatı hep beraber yaşıyoruz. Diyerek katılımcıları selamladı ve Kardeşlik Platformunun misyonunu, önemini ve gereğini anlattı.

 

Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!

Adam aldırmada geç git, diyemem aldırırım.

Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım

Dörtlüğünü okuyarak konuşmasına şöyle başladı.

 

“Değerli kardeşlerim!

Ben yaşanan olayları, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, teknolojik, İslami ve insani olarak uzunca anlatmayacağım. Dünyada ve Türkiye’de olanları hep beraber müşahede ediyoruz. Çünkü bu hayatı hep beraber yaşıyoruz. 

  Geldiğimiz nokta; hiç iç açıcı değildir. Haberlerde ve sosyal medyada görüyoruz: Her geçen gün aile yapımız çatırdıyor. Evlat anneyi, babayı; hanımı beyini, beyi hanımını, anne evladını kesiyor. Parçalıyor ve parçalarını yok etmeye çalışıyor. Boşananların sayısı nerede ise evlenenlerin sayısından daha fazla olacak durumdadır. 

Eğitimimiz tam bir faciadır. Toplumda saygı, sevgi, anlayış, hak hürmet diye bir şey kalmadı. Sanki diplomalı cahiller, ahlaksızlar ordusu yetiştirdik. Ahlak ve maneviyat diye bir şey vardı, o da tarih olmaya yüz tuttu, yok oluyor. Eroin, esrar ilkokula kadar indi ve aldı başını gidiyor. Anne baba evladına söz geçiremiyor. Gençlerimiz harıl harıl deist oluyor. Bunun nedeni gençler değildir. Bu bizlerden ve eğitim sisteminden kaynaklanıyor. Bu manzara bizlerin ve eğitim sisteminin aynadaki fotoğrafıdır.

İnsanlık her geçen gün değer kaybediyor, insanlığın değeri adım adım bataklığa doğru gidiyor. Madde, menfaat, çıkar her şeyimiz olmuş. Adam kayırma, ötekileştirme, ırkçılık ayyuka tırmanmaktadır.

Bu noktada asıl sorumlu olan bizleriz. Bunun hesabını mutlaka tarih önünde vereceğiz, tarih önünde vermesek bile Allah hesabını bizden soracaktır. Allah böyle bir kul, Müslüman ve insanlık istemiyor. Her şey para, makam ve çıkar değildir. Bu gidişin sonunda malımız, mülkümüz, makamımız bizlere fayda değil zarar verecektir. Ayrıca hepsinden de hesaba çekileceğiz.

“Biz kendimizi değiştirmedikçe Allah bizi değiştirmeyecektir.” Bizlerin değişmesi için, toplumun değişmesi için; insani ve İslami değerler hak, adalet, kardeşlik ve barış gibi ulvi değerler kirletilmeden, herhangi bir partiye alet edilmeden, partilerin arka bahçesi olmadan topluma samimi şekilde anlatılmalı ve yaşanmalıdır.

Kısaca yanlışları eleştirmek karışı çıkmak olayı çözmüyor. Eleştirmek, ucuz kahramanlık yapmak basit insanların işidir. Hepimiz aynı gemi içerisindeyiz, gemi batarsa hep beraber batarız. Hepimiz sorumluyuz. Amaç gemiyi batırmak değil, gemiye zarar vermeden en başarılı şekilde limana yanaştırmaktır. Önemli olan ortaya çözümü koymaktır. 

İnsanlık tarihine baktığımızda; insanlık bataklığın, çirkefliğin, haksızlığın, adaletsizliğin, ahlaksızlığın ve insanı ateşe sürükleyen uçurumun içinde olduğu dönemlerde; Peygamberler gelmiş. Sadece eleştirmemişler, ortaya çözüm koymuşlardır. İlahi kaynaklı çözümü insanlığın kurtuluşu için sunmuşlardır. Tarihteki büyük liderlerin de bu şekilde uygulamaları olduğunu biliyoruz ve görebiliriz.

O zaman çözüm nedir?

Çözüm: Sizlerin Allah rızası için çözümde ben de varım demenizdir. Sürekli olacak şekilde az ve öz olarak, kendimiz için önce nakitten sonra vakitten Allah yoluna ayırmamızdır. 

Kısaca Ne Yapacağız?

Şu an Türkiye'nin her tarafında Kardeşlik Platformunun bileşenleri olarak, sizler gibi; her ilde bende varım diyen doçentler, profesörler, iş adamları kısaca her meslekten ve görüşten kardeşlerimiz hazırdır. Bunlarla iletişim ve koordine içinde çalışacağız.

Oralarda da benzer programlar, toplantılar yapıyoruz ve yapacağız. Bu kardeşlerimiz yalnız sizlerden Medeniyetler Diyarı Mardin’den // ümmetin penceresi olan İstanbul’dan// ben de varım demenizi bekliyorlar.

KARDEŞLİK PLATFORMU NEDİR?

Kardeşlik Platformu: Bir medeniyet projesidir. Herhangi bir siyasi partinin, cemaatin, dış güçlerin arka bahçesi, yandaşı veya siyasi parti değildir. Anadolu topraklarından doğmuş Anadolu insanının inanç değerlerine ve medeniyetine dayanan bir anlayışa sahiptir.  Siyasallaşmaya değil sivilleşmeye çalışır. STK’lardan, işadamlarından, kanaat önderlerinden, kısaca gönüllü olarak bende varım diyen her kesiminden oluşan bağımsız bir yapıdır. Amacı, muhtevası (içeriği) uygulama şekli olan ve sonuç alınabilecek bir programa sahiptir. 

Genel Amacı: 

Platformum ana gayesi, milletimizin maddi ve manevi alanda saadet ve selamete erişmesi, önce ülkemizde hak ve adalete dayalı olarak birliğin, beraberliğin, kardeşliğin ve barışın sağlanmasına katkı sağlamaktır. Yaşadığımız topluma ve tüm insanlığa faydalı olmak, değerler üreterek katkıda bulunmak. 

Kadim medeniyetimize sırtımız yaslayıp hakkı, adaleti esas alarak; ülkemizin süper güç olması, halkın refahının sağlanması, milli ve manevi değerlerine azami ölçüde bağlı iyi bir nesil ve toplum inşa edilmesi için, STK’lar, işadamları, bağımsız siyasiler, kısaca gönüllü olan herkes bir araya gelerek Kardeşlik Platformu oluşturup en ücra köydeki kardeşimize varana kadar Kardeşlik Platformunun programını anlatmak ve ülke yönetici ve yetkililerine bu programı önermek, uygulamalarını sağlamaktır.

Kardeşlik Platformu Programı: Adil bir ülke ve dünya inşa etmek için hayatın her alanıyla ilgili ilmi, uygulanabilir üretime dayalı çözümlerden oluşan, toplumun her kesimini kucaklayan kimseyi ötekileştirmeyen, hakkı, adaleti, kardeşliği, ülkemizin kalkınmasını, teknolojik gelişmeyi, insanı ve üretimi merkeze alan; hak ve adalet temelli güncel bir programdır. Kardeşlik Platformunun her alanla ilgili programı; hakka adalete, kardeşliğe, barışa ve kısaca kadim medeniyetimize dayalı insanlığın kurtuluş manifestosudur. Gençliği, aileyi, eşit halk eşit halk anlayışını kısaca, ülkemizin medeniyetin zirvesine çıkması için ne gerekiyorsa onu icra etmeyi amaçlar.

Yapı: Dünya ve ahirette huzur ve refahını düşünerek sorumluluk bilincinde olan; işin uzmanı doçentler, profesörler, kanaat önderleri, iş adamları, yazar, araştırmacı kısaca her meslekten gönüllü kardeşimizden oluşmaktadır. Kurulan Komisyonlarda belirlenen gündemler üzerine faaliyetler yapmak amaçlı ekipler ve çalışma guruplarından oluşur. Platform hiçbir ticari kaygı ve kar amacı gütmez. Üretilen her şey halkın yararına sunulur, her türlü öneri ve katkılara açıktır.

Çalışma Şekli ve Takip Edilecek Süreç

1) Platformun Genel Merkezi İstanbul'dadır.  Öncelikle 7 veya 9 kişiden oluşan istişare kurulu vardır. Bu Kurul üyelerinin fiziki olarak bir araya gelebilmesi gerekir. 

2) 40 kişilik geniş icra kurulunun oluşturulması. Kurul üyeleri yapılacak toplantılara katılım sağlayacak ve faaliyetleri yürütecektir. Platformun vizyonunun ve misyonunun net olarak ortaya konulduğu programını, manifestosu olarak yayımlayacak. Gerekirse istişare ve tartışmaya açılabilir.

3) Kardeşlik Platformunun amacı, gerekçesi, çalışma metodu, diğer oluşumlardan farkı, platformun seçimlerde takınacağı tavır ve mevcut siyasilerle ilişkisi, platformun olaylara ve sorunlara bakışı, çözüm önerileri bir program dahilinde ortaya konulacak ve kitapçık haline getirilerek binlerce bastırılıp dağıtılacak.

4) Her il ve ilçede şahıs veya STK olarak platformun bileşenlerinin acil olarak tespit edilmesi gerekir. Yönetim temsilcileri görüş beyan etmekten ziyade yük taşıyabilen, elini taşın altına koyan olması gerekir. Her ne kadar ehliyet ve liyakat öncelikli olsa da sorumluluk almayacak kişiler kesinlikle yönetim ve icrada olmamalı. Çünkü bir arpa boy yol alınamaz, buda bir vebaldir. Köylere varana kadar Kardeşlik Platformunun insani ve İslami olarak ortaya koyduğu program duyurulacak ve sunulacak.

5) Faaliyetlerin yürümesi ve amacına ulaşması için her bileşen şahıs veya STK olarak az ve öz sürekli aidatını (en az 50 TL) resmi/gayri resmi vermek zorundadır. Değilse faaliyet ve platform lafta kalır, insanlarımızın umutları tüketilir, büyük bir vebal üstlenmiş oluruz. 

6) İlerleyen zaman diliminde Platformun maddi gücüne göre, YouTube kanalı faaliyete geçecek. Platformun bileşenleri her türlü problemle ilgili çözüme ilişkin görüş ve düşüncelerini kanalda canlı yayınla ortaya koyacak.

7) 40 kişilik icra kurulu güncel bakış açısına uygun toplum gerçeklerini bilen dinamik bir yönetim olmalıdır. İlerleyen süreçte; meşru şekilde yapılması gerekenler beraberce istişare sonucunda yapılacaktır. 

8) Her ilde benzer toplantılar yapılacak. Hak adalet, kardeşlik, barış, ahlak, İslami ve insani değerle için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Kardeşlik Platformunun programı halka ve yetkililere her türlü vasıta ile anlatılacak. Ülkemizin birliğinin berberliğinin, kardeşliğinin, barışının, gelişip kalkınmasının ve süper güç olmasının çimentosu ve mayası bu olduğu ifade edilecektir.

Amaç: Toplumun gelişmesi, değişim ve dönüşümü, ahlaklı ve maneviyatlı olması için çalışacağız. Ülkemizin birliği beraberliği kardeşliği, adil olması, kalkınması ve paylaşımı öncelikli amacımız olmalıdır.

Saygıdeğer kardeşlerim:

Bizim bu istişare toplantımızın herhangi bir partiyle ilgili yoktur. Birliği beraberliği, kardeşliği barışı ve Çanakkale ruhunu isteyenler Kardeşlik Platformunun gönüllü üyesidir. Üzerlerine düşen ne varsa yapmak istemektedirler. 

  Ülkemizin her tarafında beraber olduğumuz STK’larımız, iş adamlarımız, gençlerimiz, kısaca kardeşlik platformundan haberdar olan herkes vardır. Sizlerden gelecek güçlü bir sesi beklemektedir.

Ben konuyu fazla uzatmayacağım. Kardeşlik Platformunun içeriğini, programını burada saatlerce anlatmamız gerekir. Kardeşlik platformunun yaklaşık 50-60 sayfalık programı vardır. Böyle tatil bir günde, sabahın erken saatlerinde sizleri sıkmak ve bıktırmak istemem. İlerleyen zamanlarda Kardeşlik Platformunun programını, amacını, çözüm önerilerini kitapçık haline getirip sizlerle paylaşmamız daha uygundur. 

Sonuç Olarak: Sizlerin bu Platformumda yer almanızdır. Vereceğimiz iletişim formunu doldurmanızdır. Türkiye çapında en ücra köylere kadar hizmet götürmek ve onları böyle bir Kardeşlik Platformundan haberdar etmek için her ay gönüllü olarak az ve öz (en az 50 TL civarı) aidat vermenizdir. Bunu yapmazsanız da canınız sağ olsun. Gücümüz nisbetinde çalışacağız.  

Fazla uzatmadan konuşmamı Mehmet Akif'in şu beyti ile son veriyorum:

“Doğru yol işte budur, gel, diye sen bir yürü de, O zaman bak ne koşanlar göreceksin sürüde!” diyerek tamamlıyorum. 

Davetimize icabet ettiğiniz için tekrar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Allah'a emanet olunuz”.  Selam ve dua ile...

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
DİĞER HABERLER
tuncay kara
Bulancak Ajans
SPOR VİTRİNİ
hacamat
Son Yorumlar
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
1. LİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Aydındere Haber Giresun Haber Karadeniz Haber | https://aydindere.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2021 - 2022
Her hakkı saklıdır. Aydindere.com kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Haberlere yazılan yorumlardan kullanıcılar, köşe yazılarından ise yazarları sorumludur. Copyright © 2009 Sosyal Medya Uzmanı Gazeteler sanalbasin.com üyesidir